- Veganski
- Za profesionalce iz sveta lepote
- Naručite do 12h, isporučujemo sledećeg radnog dana
- Pouzdan partner
Savet stručnjaka br. 15 - Zašto su evropski pigmenti najbezbedniji na tržištu?
Zašto su evropski kozmetički proizvodi najbezbedniji na tržištu?
Kozmetički proizvodi plasirani na evropsko tržište moraju biti u skladu sa Kozmetičkom uredbom Evropske komisije (EC) br. 1223/2009 koja je najstroža u celom svetu!
Ona određuje stroga pravila o upotrebi sastojaka u proizvodu, opštoj bezbednosti proizvoda, procesu proizvodnje, etiketiranju i reklamiranju kozmetičkih proizvoda u EU. Definiše obaveze proizvođača, uvoznika i distributera, i na taj način obezbeđuje odgovornost u svakoj fazi lanca.
Da li ste znali da kozmetički proizvodi na evropskom tržištu podležu sledećim regulativama:
- Ograničenje sastojaka: EU je zabranila i ograničila upotrebu preko 2000 hemikalija u kozmetici koji su potencijalno opasni po ljudsko zdravlje. Ove supstance su navedene u pet različitih Aneksa:
- Aneks II: supstance zabranjene u kozmetičkim poizvodima
- Aneks III: ograničena upotreba supstanci u kozmetičkim proizvodima
- Aneks IV: boje dozvoljene u kozmetičkim proizvodima
- Aneks V: konzervansi dozvoljeni u kozmetičkim proizvodima
- Aneks VI: UV filteri dozvoljeni u kozmetičkim proizvodima
Sto puta više supstanci je dozvoljeno za upotrebu u drugim delovima sveta.
- Pre nego što dobije odobrenje za plasiranje na evropsko tržište, kozmetički proizvod mora proći procenu bezbednosti koji izdaje sertifikovani toksikolog. Inspektor za bezdnost procenjuje sve sastojke u proizvodu kako bi se uverio da su bezbedni i da ne sadrže štetne sastojke.
- Odgovorno lice: Svaki kozmetički proizvod na evropskom tržištu mora sadržati podatke osobe odgoovrne za proizvod. To mogu biti podaci o proizvođaču ili uvozniku koji u arhivi čuva izveštaj o bezbednosti kozmetičkih proizvoda (CPSR) kako bi nadležni organi mogli da ih konsultuju na zahtev, čak i posle 10 godina posle povlačenja proizvoda sa tržišta.
- Portal za obaveštenja o kozmetičkim proizvodima (CPNP): Proizvođači su dužni da objave svaki kozmetički proizvod na ovom portalu pre nego što ga plasiraju na evropsko tržište. Ovaj elektronski sistem omogućava nadležnima da nadgledaju kozmetičke proizvode kako bi oni bili u skladu sa propisima.
- Deklaracija na proizvodu: kozmetika mora biti obeležena deklaracijom koja sadrži precizne informacije kao što su naziv i namena proizvoda, uputstvo za upotrebu i sastav. Sastojci moraju biti navedeni po međunarodnoj nomenklaturi kozmetičkih sastojaka (INCI), tako da omogućavaju klijentima da budu informisani pre nego što naprave izbor.
- Inspekcija na terenu: Regulatorni organi u zemljama članicama EU, zajedno sa Evropskom komisijom, prate tržište kako bi obezbedili usklađenost sa propisima. Oni imaju ovlašćenje da preduzmu mere protiv proizvoda koji nisu usklađeni, što može značiti i povlačenje sa tržišta.
Zašto naši proizvodi nemaju oznaku "nije testirano na životinjama"? Zato što je to zabranjeno!
Kozmetički proizvodi plasirani na tržište EU, moraju u potpunosti biti u skladu sa Kozmetičkom uredbom Evropske komisije br. 1223/2009 koja propisuje veoma stroga pravila o upotrebi sastojaka, deklaracijama na proizvodima, obaveštavanju o proizvodu, proceni bezbednosti, ali i načinu reklamiranja kozmetičkog proizvoda.
Evropska unija ne dozvoljava marketinške tvrdnje na kozmetičkim proizvodima, kada su one deo evropskih pravnih regulativa.
Važno je znati da je testiranje kozmetičkih proizvoda na životinjama u EU zabranjeno još 2004. godine. Pre 20 godina! Testiranje pojedinačnih sastojaka određenog proizvoda na životinjama je strogo zabranjeno još od 2013.
Jednostavno, nezakonito je koristiti tvrdnje kao što su "nije testirano na životinjama" ili "bez okrutnosti" prilikom reklamiranja nekog proizvoda na evropskom tržištu.
Nijednom kozmetičkom brendu iz Evrope nije dozvoljeno da testira proizvode na životinjama, pa samim tim ni da koristi ovakve rečenice na pakovanjima, sajtovima, u mail-ovima, brošurama ili digitalnim sadržajima. Vreme je da se to zaustavi!